Doğru makineyle işler büyüyor

13 Haziran 2014 Cuma - 09:30
Kategori: Video Galeri

PAYLAŞ

2003 yılından beri aktif olarak kalsit, kum, çakıl ve nakliye alanlarında faaliyet gösteren Silivri Sinekli mevkiinde bulunan, dağ kumu yıkama ve eleme tesislerinde birinci sınıf kum ve perdah üreten Özkum Madencilik bir adet Doosan DL 420 lastikli yükleyici, bir adet Doosan DX 380LC paletli ekskavatör ve bir adet Doosan DX 340LC paletli ekskavatör alımlarıyla makine parkını güçlendirdi. 

Nurettin Özdemir
Özkum Madencilik Genel Müdürü Nurettin Özdemir

Özkum Madencilik Genel Müdürü Nurettin Özdemir'in verdiği bilgilere göre Silivri'deki kum ocağında günlük 30 kişilik bir personelle 1400-1500 ton civarı kum ve aynı zamanda çakıl, kırma taş karışımıyla şap kum üretimi yapılmakta. Özdemir yaptıkları işler hakkında ayrıca şu bilgileri verdi: “Kum üretimimizi daha çok İstanbul'daki kum depolarına, nalburlara, inşaat firmalarına veriyoruz. Ayrıca Niğde'de bir kalsit işletmemiz var, maden ocağımız tam çalışırsa kapasitesi günlük 2500 ton civarında. Kalsit madenini pimapen, boya, poşet gibi sektörlerde kullanılmak üzere hem yurtiçine hem yurtdışına satıyoruz. Nakliye araçlarımızla da diğer firmalara kaba inşaat malzemeleri temininde faaliyet göstermekteyiz, çimento, demir, tuğla gibi.”

Türkiye'nin en büyük kalsit değirmeni

Niğde ve Aksaray'da kalsit madenleri ve işleme tesisleri bulunduğunu belirten Özdemir sözlerine şöyle devam etti: “Niğde'de 2006'dan beri Anadolu Mikronize Madencilik adı altında şu an kalsit öğütme üzerine Türkiye'nin en büyük değirmenini kullanmaktayız. Kalsit konusunda sektöre hakim bir konumda bulunan firmamız, Türkiye’deki  KALSİT ihracatının önemli bir kısmını tek başına karşılamaktadır. Yine bu bölgedeki faaliyetlerimize Aksaray ilimizde bulunan ANKA MİNERAL MADENCİLİK A.Ş. firmamızı da ekleyerek  kalsit sektörünün lokomotifi konumuna  geçmiş bulunmaktayız"

Sanko Makina 12 yıldır tek tercih 

doosan
“Sanko Makina ile çalışmaya 12 yıl önce başladık"

Özkum Madencilik Genel Müdürü Nurettin Özdemir, “Makine parkımızda iki adet lastikli yükleyici bulunmakta bunlar Silivri'de çalışıyor, üç adet ekskavatör yine Silivri'de çalışıyor, üç adet makinemiz de Niğde'de çalışmakta, makinelerimizin hepsi Doosan” diyerek Sanko Makina ile çalışmaları hakkında şu bilgileri aktardı: “Sanko Makina ile çalışmaya 12 yıl önce başladık. Elimizdeki eski model iki makinemizi yenilemek istiyorduk, Sanko Makina bize uygun bir teklifle geldi, bu teklifi değerlendirdik ve o zamandan beri de makine alımlarımız devam etti. Sanko Makina ile çalışmaktan çok memnunuz, makinelerin performansı çok iyi, yakıt tüketimleri de rakiplerine oranla çok düşük seviyede, servis konusunda bir sıkıntı yaşamadık hiçbir zaman. Zaten 12 yıldır Doosan'dan başka bir makine kullanmıyoruz memnuniyetimiz buradan da anlaşılıyordur. Bir kere parçasını kolayca bulabiliyoruz, yaygın bir servis ağları var, müşteriyle ilişkileri çok iyi ve samimiler. Şu an Silivri'de DX 340LC ve DX 380LC paletli ekskavatörlerimiz ve lastikli yükleyicilerimiz DL 420 ve Mega 300V makineler var, Niğde'de de 22 tonluk Doosan DX225 kırıcılı paletli ekskavatör ve Doosan DL250 ve DL300 model 2 adet de yükleyici var”

kum ocağı
"Ocakta günlük 30 kişilik bir personelle 1400-1500 ton civarı kum ve aynı zamanda çakıl, kırma taş karışımıyla şap kum üretimi yapılmakta."

Doğru Yerde doğru makine

Makine seçerken öncelikle kendilerine güç olarak hitap eden makineyi aradıklarını ifade eden Özdemir, “Aşağıda ayna diye tabir ettiğimiz bölümlerde, sert zeminlerde sökü yapabilecek gücü olmayan bir makinenin orada sırf yakıt tasarrufu yapıyor diye tutmanın hiçbir manası olmaz, zaten orada sökü yaparken harcadığı güçle de o yakıtı yakacaktır aslında. Doğru yerde doğru güçteki makineyi kullanmak önemli olan. Çalıştığımız bölgede makineler açısından bir zorluk yok zaten yumuşak bir malzemeyle çalışıyoruz ama Niğde'de kalsit madeninde kırıcıyla çalıştırıyoruz makineyi, yerin eğimine göre makine şekil alıyor, kumda altını toparlayıp belli bir düzlüğe getirebiliyorsunuz makineyi ama sert madende makinenin konumu, paletlerin konumu, göbeğin duruş şekli yani sürekli değişik açılarda çalışıyor makine zorlanıyor haliyle. Kumda isterseniz sabahtan akşama kadar sabit bir düzlemde çalışabilirsiniz” dedi