İngiliz madenci Ordu’da ‘dore altın’ üretecek

23 Mayıs 2014 Cuma - 16:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

 İngiliz Stratex International Plc ile Türk şirketi Bahar Madencilik, Ordu Altıntepe’de 162 milyon dolar yatırımla ‘dore altın’ üretecek
İngiliz Stratex International Plc ile Türk şirketi Bahar Madencilik, Ordu Altıntepe’de 162 milyon dolar yatırımla ‘dore altın’ üretecek

Batı ve Doğu Afrika’da metal, altın keşif ve geliştirme işi yapan İngiliz Stratex International Plc ile Türk şirketi Bahar Madencilik, Ordu Altıntepe’de 162 milyon dolar yatırımla ‘dore altın’ üretecek.

Dünya Gazetesi'nin haberine göre; Altıntepe ve İnlice (Konya) için Stratex ve NTF, 2009’da ortaklık kurmuştu. NTF, 2011 yılında her iki projeden çekildi. Stratex Altıntepe için bu kez Bahar Madencilik ile ortak oldu. Projenin yüzde 55 hissesi Bahar Madencilik’e geçti. Yatırım teşvik belgesine göre ortaklar Altıntepe’de ‘dore altın’ üretimi yapacak. Dore altın düşük ayar altın anlamına geliyor. Teşvik belgesinde ortak şirketin adı ‘Altıntepe Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ’, iştigal konusu madencilik- istihraç ve işleme; üretim konusu 1.08 ton/yıl dore altın, ayrıca 1.24 ton/yıl dore gümüş olarak gözüküyor. 

İnlice, Esan’a geçti 

İnlice sahası için de 2009’da Stratex ve NTF ortaklığı kurulmuştu. Stratex, Altıntepe’de kalmayı sürdürürken, 2011’de NTF ile İnlice sahasından çıktı. Saha, Esan’a geçti. Stratex Madencilik Genel Müdürü Bahri Yıldız’ın daha önce yaptığı açıklamalara göre, Konya İnlice’de altın yatağı 2003 yılında bulundu. Saha 2005 yılında MİGEM tarafından ihaleye çıkarıldı. İhaleyi Stratex Madencilik kazandı. 2005’ten 2009 yılına kadar yapılan arama çalışmaları sonucu sahada yaklaşık 6 ton altın kaynağı belirlendi. Stratex, 2009’da Türk inşaat şirketi NTF ile İnlice ve Altıntepe sahasını işletmek amacıyla anlaşma imzaladı. Fizibilite ve ÇED çalışmaları tamamlanarak, saha tesis için hazır hale getirildi. Ancak ortaklar ayrıldı. Stratex, Altıntepe’de kaldı. İnlice Esan’a (rödövans) devredildi. NTF ile Stratex’in ortaklık kurduğu dönemde ‘İnlice ve Altıntepe projelerinin yaklaşık 570 bin onsluk birleşik oksitli altın rezervi içerdiği’ açıklanmıştı. 

Magnezyuma büyük yatırım 

Eczacıbaşı Grubu şirketlerinden Esan, altın işini bir kez kaçırmıştı. Bergama’nın ilk ruhsatı Esan’ındı. 1989’da ruhsatı Eurogold’a devretmiş, maden daha sonra tekrar el değiştirerek Koza Grubu’na geçmişti. Esan’ın ruhsatını elinde bulundurduğu Çanakkale Lapseki için ise ÇED raporu geçen yıl görüşe açılmıştı. Şimdi İnlice sahası da gruba geçti. 
Esan’ın İnlice için henüz kamuya açıklanmış bir projesi yok. Ancak başka alanlarda madencilik yatırımları devam ediyor. Son büyük yatırım kararı, Eskişehir’de Magnezyum Metal Üretimi (30 bin ton/yıl kapasiteli) konusunda. Bu konudaki teşvik belgesine göre yatırım 164 milyon lirayı bulacak. Esan, başta seramik sanayi olmak üzere, kaynak elektrod, cam, refrakter, emaye, abrasiv, izolasyon, boya, plastik, inşaat, demir- çelik, döküm, deterjan ve tarım sektörlerinde 150’den fazla ürün grubuna sahip. Ukrayna, Rusya ve Uzakdoğu’dan hammadde ve işlenmiş ürün temin ederek Türkiye ve dünya pazarlarına transit satış gerçekleştiriyor. 2004’te Ukrayna ofisini yeniden yapılandırdı. 2005 yılbaşında Esan Italia Minerals S.R.L. Sassuolo- Italya’da faaliyetlerine başladı. Esan, endüstriyel minerallerin yanı sıra kurşun ve çinko da üretiyor. Ukrayna’da endüstriyel hammadde üretimine odaklanmış durumda. Kosova ve Arnavutluk’da ise kurşun, çinko, bakır ve nikel gibi metalik maden aramalarına devam ediyor. Bazı analizlere göre altın üretimine başlamaları da sürpriz olmaz. Şirketin elinde Konya Meram bölgesindeki İnlice ile Lapseki sahaları bulunuyor. 

PisiPisi marka kedi kumu 

Esan, ayrıca 2007 başından itibaren Çin’de endüstriyel hammaddelerin tedariği ve satışı konularında da yerleşik olarak çalışmalarını sürdürüyor. 2013 sonu itibariyle şirkete ait ocaklardan 24’ü faaliyette. Balya–Balıkesir bölgesinde 2009’da üretime geçen kurşun-çinko işletmesiyle metalik maden sektöründe de faaliyet gösteriyor. 2010’da ‘PisiPisi’ markasıyla kedi kumu üretmeye başladı.

İngiliz mühendis tatile giderken damarı gördü 

İnlice sahasında altının bulunuşunun ilginç bir hikayesi var. O dönemki Belediye Başkanı Şevket Yuca, konuyu şöyle anlatmış: “İngiliz altın firmasından bir mühendisin karayoluyla Antalya’ya tatile giderken yol kenarında bir kayaçta gördüğü damar ilgisini çekmiş. Bu mühendis bir örnek alarak firmaya incelenmek üzere göndermiş. Ön incelemede bölgede altın bulunduğu belirlenmiş. Firma Enerji Bakanlığı’ndan izin alarak, beldenin Bekece mevkiinde altın ve gümüş arama çalışmalarına başlamış. Firma ayrıca, Beyşehir ve Hüyük’teki Doğanbey, Hatunsaray, Sulutas, Yatağan, Erenkaya, Kayadibi ve Dikilitaş bölgelerindeki 8 farklı sahada daha izinli görünüyor."

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER