Çolakoğlu Makina’dan Ar-Ge atağı

27 Aralık 2018 Perşembe - 13:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Çolakoğlu Makina’dan Ar-Ge atağı
Çolakoğlu Makina’dan Ar-Ge atağı

 

Çolakoğlu Makina’dan Ar-Ge atağı

Çolakoğlu Makina, sektöre yönelik geliştirdiği projelerle öne çıkıyor. Maden tesisleri,maden proses ekipmanları imalatı, montajı, bakım ve onarımında uzman olan firma, KTÜ Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte kurduğu Ar-Ge merkezi ile bir çok projeyi hayata geçiriyor.

Çolakoğlu Makina faaliyetlerine, 1980 yılında Makina Yüksek Mühendisi Halil Çelikarslan’ın kurduğu Çolakoğlu Mühendislik Makina Sanayi Ticaret Ltd. Şti. ismi altında başladı. İlk yıllarda çay fabrikalarının proses ekipmanlarını ve vinç imalatı üzerine faaliyet gösteren firma, daha sonra kaynaklı çelik yapı imalatı ve montaj faaliyetlerine başlayarak maden sektörüne adım attı. İlk endüstriyel tesis sözleşmesini 1994 yılında Çayeli Bakır İşletmeleri A.Ş. ile imzalayan Çolakoğlu Makina, 1995 ve sonrasın da madencilik sektörünün Türkiye’deki ve dünyadaki önde gelen firmaları ile çalışarak sektöre katkısını sürdürdü. 2000’li yılların başında, Finlandiya menşeili Outotec O.Y. firması ile ilk yurtdışı taahhüt projesini üstlenerek başarıyla tamamlayan Çolakoğlu Makina, madencilik sektörü ve daha birçok endüstriyel sahada kullanılabilecek özel proses ekipmanları için tüm tesis, ekipman geliştirme, mekanik tasarım, malzeme temini, imalat ve test çalışmaları gerçekleştiriyor. Ek olarak ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 ve OHSAS 18001:2007 sertifikalarına sahip olan firma, son yıllarda benimsediği mühendislik misyonuyla Arsin makina imalat (6 üretim holü, yıllık 5 bin ton kapasite, 6 bin m2 alan), Esiroğlu Çelik Yapı imalat (1 üretim holü, yıllık 2 bin ton kapasite, 2 bin 400 m2 alan) ve Kavak çelik yapı imalat( 4 üretim holü, yıllık 7 bin 500 ton kapasite, 10 bin m2 alan) tesisleriyle başta Türkiye olmak üzere tüm dünyaya hizmet veriyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte çalışmalar yürüttüğü Ar-Ge merkezi ile bir çok yeniliğe imza atan firma, sektöre yenilik katmaya devam ediyor.

 

Karadeniz Bölgesine son teknoloji Ar-Ge merkezi Eylül 2017’de görüşmelerine başladığı Çolakoğlu Ar-Ge Merkezi için, süreci Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte yürüten firma, 27 Mart 2018‘de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda düzenlenen değerlendirme ve karar toplantısında,
Ar-Ge Merkezi Unvanı ve Ar-Ge Merkezi Belgesi almaya hak, kazanarak faaliyetlerine başladı. Çolakoğlu Makina, şimdiden son teknoloji Ar-Ge merkezinde bir çok önemli projeye imza attı. Ar-Ge merkezinde, yenilikçi çalışmalara imza atan, maksimum müşteri memnuniyetini hedef edinen, analiz, sentez ve yorum yapabilen personel yapılanması ile çalışmalarını sürdüren Çolakoğlu Makina, Eğitim, araştırma-geliştirme, sürekli iyileştirme, üretimde uluslararası kalite standartlarını yakalama, sürdürülebilir kalite anlayışı ile sektörün öncü firmalarından biri olmayı hedefliyor. Ar-Ge merkezi ile mühendislik yaklaşımları ve analizler doğrultusunda, başta Türkiye’de madencilik sektöründeki ihtiyaçları ve talepleri bilimsel bir temelde daha etkin şekilde karşılama imkânlarını güçlendiren firma, akademisyenler ile daha da güçlenmiş ve alanında uzman kadro ile projelerini yürütme olanağı sağlıyor. Ar-Ge merkezinde 21 mühendis çalıştıran firma, ürün geliştirme projelerinin yanında ISG eğitimi, Solidworks, AutoCAd gibi gerekli olan bütün eğitimleri şirket içi yada dışarıdan hizmet alımı şeklinde temin ediyor. Ayrıca personelinin talepleri doğrultusunda da eğitim desteği sağlanıyor. Bunun yanında 3D yazıcı ile ürünlerin minyatürleri ya da orjinallerinin bir kopyası şeklinde oluşturulup ön denemeler ve testler yapan Ar-Ge merkezinde, prototiphanede ön imalatı yapılan projelerin bütün testleri ve deneyleri yapılıyor. Bu bağlamda Çolakoğlu Ar-Ge merkezinde madencilik ve endüstriyel alanın sorunlarına yönelik
olarak başta CarWash, Mobil WC, DryFog olmak üzere bir çok önemli proje hayata geçirildi.

Carwash araç yıkama istasyonu

 

CarWash şantiye sahalarında kullanılan ağır tip araçların çamurdan ve madenden arındırılması için araç yıkama istasyonu olarak ön plana çıkıyor. Maden sahalarında ve çamurlu sahalar ya da şantiyelerde araçların aşırı çamur olması nedeniyle özellikle operatörler büyük sorunlar yaşamasından kaynaklı olarak oluşan sorunu çözmek amacıyla geliştirilen Carwash, tamamen otomatik olan sistemi sayesinde araçları çamurdan arındırıyor ve temizlenen çamur otomatik olarak konveyör sistemi ile ekipman tabanından konveyör mekanizmasında bulunan özel sıyırıcılar ile sıyrılarak çamur biriktirme havuzuna topluyor.
 

 

 

Mobil WC

 

Çolakoğlu Ar-Ge Merkezinin geliştirdiği bir diğer dikkat çekici ürün ise Mobil WC’ler. Çevreci yapıları ile dikkat çeken Mobil WC’nin bir çok önemli avantajı bulunuyor. Yaklaşık olarak 750 litrelik atık depolama ünitesine sahip Mobil WC MBL.01-WC modeli, gider problemi olmadan uzun süre kullanılabiliyor. Maden, şantiye v.b. alanlar açısından büyük önem taşıyan bu WC’ler, tamamen doğa dostu olup ürünün formülünde yer alan koku nötralize edicilerle rahatsız edici kokular ani olarak yok ediyor. İçerdiği biyolojik sıvı ile doğal yöntemlerle parçalama yapabilen Mobil WC’ler atıklar bir nevi gübre haline getirerek atıkları tekrardan doğaya kazandırıyor.

 

Haberin devamını Maden ve Ocak Teknolojileri Dergimizin Kasım-Aralık sayısında bulabilirsiniz

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER