Enerji üretiminde Bereket’li günler

18 Eylül 2018 Salı - 09:15
Kategori: Röportaj

PAYLAŞ

Enerji üretiminde Bereket’li günler
Enerji üretiminde Bereket’li günler

Türkiye’nin önde gelen enerji şirketlerinden Bereket Enerji Grubu, 2014 yılında Yatağan’da bulunan termik santralinin işletmeciliğini devraldı ve yıllık enerji üretimini 2100 megawata çıkarttı. Termik santralin kömür ihtiyacını iki farklı ocaktan karşılayan şirket, 2002 yılından bu yana Enka Pazarlama ile işbirliği gerçekleştiriyor. Bereket Enerji Termik Grubu İcra Kurulu Üyesi ve Entek Genel Müdürü Güçlü Didinir ile bir araya geldik ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldık

 

Öncelikle biraz sizi tanıyabilir miyiz? Bereket Enerji ile yollarınız nasıl kesişti?

Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 1998 yılında mezun olduktan sonra 2001 yılında Bereket Enerji Grubu’nda çalışmaya başladım. Aslında üniversitede okurken, stajımı da yine Bereket Enerji bünyesinde yapmıştım. Bereket Enerji şirketi de 1995 yılında kuruldu ve Bereket Çayı üzerinde 1 megawattlık hidroelektrik santrali

kurarak Türkiye’de bu alanda yatırım yapan ilk özel şirket olmuştu. Son yaptığımız hidroelektrik santrali ise 300 megawattlık kapasiteye sahip. Şirkete girdiğim 2001 yılından bu yana Satınalma Müdürlüğü, Şantiye Koordinatörlüğü yaptım. Şu anda Termik Grubu’nun İcra Kurulu Üyesi ve aynı zamanda grup şirketimiz olan Entek’in Genel Müdürlüğünü üstleniyorum.

 

Bereket Enerji’nin odaklandığı iş kolları neler?

 

Bereket Enerji Grubu içerisinde ADM Elektrik ve GDZ Elektrik ile elektrik dağıtımı yapıyoruz. Elsan şirketi bünyesinde ise bobin teli üretiyoruz. Parla Güneş markamızla da güneş panellerinin üretimini gerçekleştiriyoruz. Bunların yanı sıra mermer ve gıda alanında da faaliyetlerimiz sürüyor. Enerji üretimi alanında güneş, rüzgar, barajlar, çöp gazı, jeotermal yatırımlarımızın yanında 2014 yılında termik santral yatırımını da hayata geçirerek ilk defa kömürden elektrik üretmeye başladık. Termik santral yatırımımız öncesinde kurulu gücümüz 1000 megawattı ve şimdi de 2100’e çıkmış oldu.

 

Yenilenebilir enerji alanında yaptığınız yatırımlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yenilenebilir enerji, özellikle son dönemde güneş enerjisi ile oldukça önemli bir noktaya ulaştı. Biz de Türkiye’de güneş paneli üretimi için fabrika yatırımı yapan ender firmalardan biri olduk. Aslında Türkiye’de panel üreten birçok firma var ancak biz panel ile birlikte hücreyi de kendimiz üreteceğiz. Denizli’de kurduğumuz iki fabrikamız da çok yakında hizmet vermeye başlayacak. Hidroelektrik santralleri yenilenebilir enerji alanında yaptığımız yatırımlar arasında yer alıyor. Ancak bu alandaki yatırımlar belli bir doyuma ulaştı ve özellikle güneş ve rüzgar santralleri daha önemli hale geldi. Bu açıdan baktığımızda, dünya artık yenilenebilir enerjiye dönüyor ancak halen daha fosil yakıt kaynaklarına da ihtiyacımız var.

 

Sanırım bu ihtiyaç, termik santral yatırımını da ortaya çıkarttı. Bereket Enerji bu güne kadar bu alanda bir çalışma yapmamıştı sanırım.

Evet, termik santral ile ilgili ilk yatırımımızı 2014 yılında yaptık ve Yatağan Termik Santrali işletmeciliğini üstlendik. Bereket Enerji Grubu içerisinde Aydın – Denizli – Muğla illerinin elektrik dağıtımını ADM Elektrik, Gediz – İzmir – Manisa illerinin elektrik dağıtımını da GDZ Elektrik olarak üstleniyoruz. Bu süreç içerisinde Ege bölgesinde ciddi elektrik dağıtımı yapan bir firmayız. Özelleştirme süreci içerisinde kaynaklarımızı çeşitlendirmemiz gerektiğini düşündük ve elektrik üretim kapasitemizi arttırmayı hedefliyorduk. Termik santrali yatırımı da bu düşüncede ortaya çıktı. Öncesinde 1000 megawatt olan gücümüzü şu anda 2100’e çıkartmış olduk. Yeni yatırımlarla da bu rakamı arttırmayı hedefliyoruz.

 

Termik santrali alanında çalışmalarınız nasıl gidiyor?

 

 

Yatağan Termik Santrali, 1982 ile 1984 yılları arasında türbin bağlantıları yapılmış, eski sistem bir santral. Kurulduğu dönemde çok ciddi üretimler yapmış ancak son dönemde arızaları artmış ve bakım süreleri uzamış. İşletmeye başladığımız günden bu yana çeşitli yatırımlar yaptık ve 2015-2016 yılları arasında Türkiye genelinde en hızlı ciro yapan şirket olmayı başardık. Yaptığımız bakım ve yenileme çalışmaları ile santralin üretim kapasitesini yükselttik. Son dönemde türbin ve kazan yenileme anlaşma görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Yakın dönemde yeni yatırımlarla santralin kapasitesini arttırmayı hedefliyoruz.

 

 

Santrallerin temel enerji kaynağını da bölgede bulunan kömür ocaklarınızla karşılıyorsunuz. Bu alanda çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Şu anda aktif olarak iki adet açık işletme kömür ocağımız bulunuyor. Bunlardan biri santrale çok yakın olan Eskihisar, diğeri de 13 km uzaklıktaki Tınaz kömür ocağı. Eskihisar ocağımızı maden grubumuz işletiyor, Tınaz’ı ise benim de Genel Müdürü olduğum Entek işletiyor. Yatağan Termik Santrali için şu anda yıllık 5.5 milyon ton kömüre ihtiyacımız var. Her iki ocak ile bu rakama ulaşabiliyoruz. Her iki üretim de burada toplanıyor. Tınaz’dan çıkan kömür buraya 14 km’lik bant sistemi ile geliyor. 2019 yılında bu iki ocağa bir de yeraltı maden ocağı da eklenecek. Bu ocaktan da 2.5 milyon tonluk bir üretimi hedefliyoruz. Gelişmiş ülkelerin kullandığı teknolojinin bile yenisini seçerek üretime açacağımız bu ocağı 2019 yılında aktif hale getirmiş olacağız.

 

Yılda 5,5 milyon ton kömür çıkartmak, yoğun bir madencilik faaliyeti anlamına da geliyor. Tabii bu da yoğun iş makinesi kullanımı demek. Şantiyelerinizde yoğun olarak Enka Pazarlama’dan aldığınız iş makineleri yer alıyor. Bu birliktelik nasıl başladı?

Biz Enka Pazarlama ile ilk olarak 2002 yılında tanıştık. O dönem iki adet ekskavatör satın alacaktık ve Enka Pazarlama’nın İzmir Bölge Müdürlüğü'nden yetkililer, makineleri anlatmak için merkezimize gelmişlerdi. Toplantıda makinenin yapabileceği iş kapasitesi, verimi, yakıt tüketimi ve benzeri konular hakkında bilgi verdiler. Aldığımız bilgiler ve sorularımıza verilen net cevaplar, bizleri oldukça ikna etti ve o toplantının sonunda iki adet Hitachi satın almıştık. Ancak iki makine almış olmamıza rağmen bize o kadar çok ilgi gösterdiler ki, sanki onlarca makine almış gibi yaklaştılar. Normal şartlarda düşük miktarda makine aldığımız firmalardan bile bu denli ilgi görmemiştik. Ama Enka Pazarlama birçok konuda bize destek oldu. Satış sonrası servis konusunda en ufak bir sorunumuzda bile ilgilendiler ve yedek parça konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadık. Zaten ziyaretlerimizde, ciddi stoğa sahip olduklarını gördük. Bu tecrübeler ışığında da alımlarımızı Enka Pazarlama’dan yapmaya başladık. Çünkü aldığınız hizmetten memnunsanız, neden çalıştığınız firmayı değiştirme ihtiyacı duyasınız ki? Biz de böyle bir ihtiyaç duymadık ve 2002 yılından bu yana Enka Pazarlama ile çalışıyoruz. Şu anda Tınaz kömür ocağımızda Entek bünyesinde 16 adet Hitachi ekskavatörümüz çalışıyor. Bunların üçü Hitachi Zaxis 690 LCH, geri kalanı da Hitachi Zaxis 890 LCH. Bunların yanı sıra şantiyemizde Kawasaki yükleyici, Nobas Greyder ve Dynapac Silindirleri de bulunuyor.

 

Röportajın devamını Maden ve Ocak Teknolojileri Dergisinin Temmuz-Ağustos sayısında okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER