Türkiye, altın üretiminde dünya standartlarında

13 Eylül 2018 Perşembe - 10:00
Kategori: Röportaj

PAYLAŞ

Türkiye, altın üretiminde dünya standartlarında
Türkiye, altın üretiminde dünya standartlarında

Türkiye Altın Madencileri Derneği Başkanı Hasan Yücel, Türkiye'deki altın madenciliğinin geçmişi ve geleceği ile ilgili önemli bilgiler verdi. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'deki altın rezervinin 6 bin 500 ton seviyesinde olduğunu vurgulayan Yücel, bu potansiyelin sadece 900 tonunun dönüştürülebildiğini belirtti.

 

Dünyanın en değerli ve en nadir bulunan elementlerinden biri olan altın, her ülke için önemli bir madencilik faaliyeti olarak ön plana çıkıyor. Türkiye'nin son 23 yılda 3649 ton ithal ettiği altına yılda 6-9 milyar dolar para ödeniyor. Altın, gümüş, platin gibi kıymetli madenlerin Türkiye'de gelişebilmesi için faaliyetlerde bulunan Türkiye Altın Madencileri derneği, risk sermayesi harcayarak arama yapan, maden arama ve işletme faaliyetlerinde bulunan ve rafineri hizmeti veren şirketlerin bir araya gelmesini sağlıyor. Türkiye Altın Madencileri Derneği Başkanı Hasan Yücel, Altın madencilerinin yaşadığı sorunları ve geciken izin sürelerinin özellikle metal ve kıymetli metal madenciliğinde aramaların ve yeni projelerin durmasına neden olduğunun altını çizdi.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü’nden maden mühendisi olarak mezun oldum. Yüksek Lisansımı aynı bölümde tamamladım. 1998-2000 yılları arasında Divriği Hekimhan Maden İşletmeleri’nde, 2000-2002 yılları arasında Türkiye Demir Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde, 2002 sonrası Maden İşleri Genel Müdürlüğü/Ön İşletme Şube Müdürlüğü’nde aynı zamanda Hukuk İşleri Koordinasyon Şube Müdürlüğü’nde çalıştım. 2011 yılından beri NUROL Holding A.Ş. ‘ye bağlı TÜMAD Madencilik San. ve Tic. A.Ş.’de Genel Müdürlüğü, 2017 yılından beri Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyorum.

Altın Madencileri Derneği'nden ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

 

Altın Madencileri Derneği 2006 yılında kuruldu. Altın, gümüş ve platin gibi kıymetli metaller alanında risk sermayesi harcayarak arama yapan, maden arama ve işletme faaliyetlerinde bulunan ve rafineri hizmeti veren şirketlerin bir arada olduğu bir sivil toplum kuruluşudur. Derneğin kuruluş amacı sürdürülebilir bir gelecek için madencilik faaliyetlerini uluslararası standartlara göre yapılmasını sağlamaktır. Bu bağlamda ülkemizde kıymetli metal madenciliğinin gelişmesine imkan sağlayacak bir yatırım ortamını gerçekleştirmek için çalışmaktır. Altın Madencileri Derneği Avrupa Madenciler Birliği (EUROMİNES) üyesi olup AB nezdinde madencilikle ilgili her türlü faaliyeti sürekli takip etmektedir.

 

Dünyada en nadir bulunan madenlerinden birisi olan altının Türkiye ve ekonomi üzerindeki rolü hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye dünya altın ticaretinde önemli bir oyuncu konumundadır. Son 23 yılda Türkiye 3649 ton altın ithal etmiştir. Bir başka ifade ile son 23 yılın ortalamasına bakıldığında Türkiye yılda 158 ton altın ithal eden ve altın fiyatlarındaki değişime göre altın ithalatına yılda 6-9 milyar dolar para ödeyen bir ülke konumundadır. Her yıl bu kadar ithalat söz konusu olunca bu ithalatın kesilmesini istemeyen çevreler Türkiye’de altın üretimini engellemeye çalışmaktadırlar. Türkiye’de sanayide kullanılan siyanürün %2’si altın üretiminde kullanılırken %98’i diğer alanlarda kullanılmaktadır. Niye sadece altın üretiminde kullanılan siyanür için bir tepki oluyor da diğerleri için bir tepki söz konusu olmuyor?

 

Türkiye'nin altın potansiyeli nedir?

Türkiye'nin jeolojik yapısının özellikle Batı Anadolu bölgesinin ABD’de en çok altın üretimi yapılan Nevada ve Kaliforniya bölgelerinin jeolojisiyle büyük bir benzerlik göstermektedir. Bu veriden yola çıkarak 1997 yılında Türkiye’de henüz daha altın üretimi bile söz konusu değilken kısıtlı imkanlarla ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ayhan Erler tarafından yapılan bilimsel çalışma sonucu Türkiye’nin altın potansiyelinin 6 bin 500 ton olabileceği ortaya konuldu. 6500 ton potansiyelin 900 tonu rezerve dönüştürüldü. Geri kalanın rezerve dönüştürülebilmesi için aramalara 10-12 milyar dolar risk sermayesi harcamamız gerekiyor. Altın madenciliğinde bugüne kadar 1 milyar doları aramalara, olmak üzere toplam 4,5 milyar dolarlık yatırım yapıldı. 7500 kişiye doğrudan istihdam sağlandı. 2017 yılı sonu itibariyle 274 ton altın üretimi gerçekleştirdik. Devlete 55 ton altına eşdeğer vergi ödedik.

 

Türkiye'de altın madenciliğinin gelişimi ile ilgili bilgi verir misiniz? Şu an Türkiye'de altın madenciliği hangi seviye de ve istenilen seviyeye ulaştı mı?

2001 yılında gerçekleştirilen 1,4 ton altın üretimi her yıl artış göstererek 2013 yılında 33,5 ton/yıl seviyesine ulaştı. 2012 yılında madencilik faaliyetleri için alınması gereken zorunlu izinlerin Başbakanlık onayına sunulmasından sonra izinlerin alınmasında yaşanan belirsizlikler nedeniyle düşüşe geçti ve 2013 ten sonra Türkiye’de altın üretimi düşme eğilimini sürdürerek 2017 yılında 22,5 ton seviyesine geriledi.

 

Röportajın devamını Maden ve Ocak Teknolojileri Dergisi'nin Temmuz-Ağustos sayısında bulabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER