İMİB Başkanı Aydın Dinçer: Hedef 2023'e kadar 15 milyar dolar ihracat

02 Mart 2018 Cuma - 16:15
Kategori: Röportaj

PAYLAŞ

İMİB Başkanı Aydın Dinçer: Hedef 2023'e kadar 15 milyar dolar ihracat
İMİB Başkanı Aydın Dinçer: Hedef 2023'e kadar 15 milyar dolar ihracat

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), sektörün hedeflerine ve sorunlarına yönelik İstanbul Feriye Place'de basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının ardından Maden ve Ocak Teknolojileri dergisine önemli açıklamalarda bulunan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer, 2018 yılının maden ihracatı konusunda çok kritik bir yıl olduğunun altını çizdi.

 

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği( İMİB) Başkanı Aydın Dinçer maden sektörü ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. sektörün üretim artışı yapabilmesi için işletme izinlerinin hız kazanması gerektiğini kaydetti. 2023’te 15 milyar dolarlık maden ihracatı rakamına ulaşmak için 2018’in kritik bir yıl olduğuna değinen Dinçer “Biz madenlerde üretimi artırmak zorundayız. Üretim artışı, ihracatı olumlu yönde etkileyecek ve aynı zamanda Türkiye’de kullanılan bu hammaddelerin ithalatının da önüne geçilmiş olacak. Dolayısıyla cari açığa da olumlu katkıda bulunarak iki katı değer sağlamış olacağız. Biz tüm bu nedenlerle özellikle işletme izinlerinin hızlandırılması konusunda madenlere yönelik bir pozitif ayrımcılığa ihtiyaç duyuyoruz” dedi. Maden sektörünün hammadde sağlama özelliğinden dolayı diğer tüm sektörleri etkilendiğini ifade eden Dinçer, "Madenler Türkiye ihracatının çok önemli bir hammaddesi. Aslında kullanılan her ürünün içinde hammadde olarak maden var. Ekonominin içinde kullanılan üretilen tüm ürünlerde ve ihracatı yapılan ürünlerin neredeyse tamamında hammade olarak maden ürünü var. Dolasıyla aslında Türkiye'nin maden ihracatı 4 milyar 700 milyon diyoruz. Ama çok daha büyük katma değeri var ekonomiye. Bu rakamda yaklaşık 40 milyar doları bulacak bir rakam. Bu bağlamda madenlerin önemini biz kamu ve kamuoyuna doğru anlatmalıyız" ifadelerini kullandı.

 

"Maden izinleri hızlandırılmalı"

 

Ekonomiye direk ve dolaylı olarak toplamda 40 milyar gibi bir desteği olan maden sektörünün en önemli problemi işletme izinlerinin geç çıkması. Bu konuda çalışmalar yürüttüklerini belirten Dinçer, "İşletme izin süreçleri biraz uzun sürüyor. Maden sektörünün de 15 milyar dolar gibi bir hedefi olduğu için biz 2018 yılını kritik bir yıl olarak görüyoruz. 2018 yılında eğer bu sene yakaladığımız %23'ün artış gibi yüzde 20 ile 25 arasında bir artış sağlayabilirsek O zaman 2023 yılındaki 15 milyar dolar seviyesine ulaşabiliriz" dedi. Hedefledikleri rakamlara ulaşmak için izin sürecinin mutlaka hızlandırılması gerektiğini vurgulayan Dinçer, "Ancak biz 2018 yılını kaçırırsak, 2019-2020 gibi yıllarda yüzde 40-45 aralığına ulaşmamız gerekir ki bu da mümkün değil. Bu nedenle 2018 yılı kritik bir yıl. 2018 yılında maden izinlerini artık daha fazla gecikmeye mahal bırakmadan kamuoyuna da bunu doğru anlatarak bu sorunu aşmayı hedefliyoruz" şeklinde ifade etti. İzin süreci konusunda ilgili bakanlıklarla iletişim halinde olduklarını aktaran Dinçer, "Orman Bakanlığı ile görüşüyoruz. Maden İşleri Genel Müdürlüğü ile görüşüyoruz. Onlara sorduğumuzda tabii ki oradan hızlıca geçtiğini söylüyorlar. Fakat asıl takılan nokta Başbakanlık" dedi. Maden izinleri ile beraber diğer sektörlere ait bir çok izin işleminin başbakanlığa gittiğini ve bu nedenle ciddi bir yoğunluğa sebep olduğunu belirten Dinçer, "Bu noktada madenciliğe bir pozitif ayrımcılık yapılması gerekiyor. Nedenini sorarsanız madenler Türkiye'nin diğer üretiminin de de ihtiyaç duyulan hammaddeler; bakır, kömür gibi Türkiye'de rezervi zengin olan madenler için ithalat yapıyoruz. Bizim üretimi arttırmamız gerekiyor. Üretim arttırdığımızda ihracatımıza olumlu yansıyacak. Aynı zamanda Türkiye'de kullanılan bu hammaddenin ithalatının da azaltacak ve cari açığa iki katı destek sağlamış olacak. Dolasıyla maden üretimi çok önemli" dedi.

 

Turkish Stone

İMİB Başkanı Dinçer, doğaltaş özelinde ise gündemlerindeki en önemli konunun Turkish Stones markasını dünyada tanıtmak olduğunu kaydetti. Dünyada son kullanıcınınTurkish Stones’u tanımasının sektörü düşük fiyat sıkıntısından da kurtaracağına inandığını belirten Dinçer, "Bir İtalyan mermeri dünyada ne kadar biliniyorsa Turkish Stones bu şekilde bir marka olmasını hedefliyoruz. Tabi bunu yaptığımız zaman düşük fiyat sıkıntısından da kurtulacağız. Fakat bazı ürünler vardır fiyatları uygundur ve daha yoğun satış yapılır. Ama bazı ürünler de nitelikli ve fiyatlarının yüksek kaldığı ve korunduğu ürünlerimiz de var. Biz bu ürünlerin tamamının Turkish Stones markası altında olduğu dünyaya anlatmamız gerekiyor. Belki bunu birebir taşları göstererek yapmamız gerektiriyor. Bunları yapacağız" ifadelerini kullandı. Blok mermer ihracatında Çin’in yüzde 54, Hindistan’ın yüzde 29’luk ithalatının Türkiye’den karşıladığını belirten Aydın Dinçer “İtalya, Hindistan’ın blok mermer ihracatının yüzde 49’unu karşılıyor. Biz hem yeni pazarlar oluşturmak, hem bulunduğumuz pazarlarda payımızı artırmak istiyoruz. Üyelerimize pazarların durumuna ilişkin detaylı bir bilgi göndererek, hangi pazarlara yoğunlaşabilecekleri konusunda yol gösterici oluyoruz. Göreve gelir gelmez Maden şubemizi bu konuda harekete geçirdik ve ülke pazarlarını çalışmaya başladık. 2016 verilerine göre pazarların incelenmesi tamamlandı. Bunu tüm üyelerimize gönderdik. 2017’nin çalışmasını da başlattık, onu da hızlıca tamamlayıp paylaşacağız” dedi.

Sürmekte olan URGE projelerine de değinen Aydın Dinçer, sürmekte olan altı URGE projesi olduğunu söyledi. URGE projelerinin artık sadece milli katılımlı fuarlarda stant açmakla sınırlı olarak ele alınmadığını belirten Dinçer, yönetim kurulundan bağımsız olarak URGE ekiplerinin, iki kere üst üste toplantıya gelmeyen firmaları eleyerek verimli ve sonuç odaklı bir çalışma izlemeye karar verdiğini ifade etti.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER