Patlayıcı sektörü büyüyor

02 Mart 2018 Cuma - 16:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Patlayıcı sektörü büyüyor
Patlayıcı sektörü büyüyor

Patlayıcı sektörünün önemli oyuncularından biri olan Solar Patlayıcı, içinde yer aldığı maden, tünel ve inşaat projeleri ile adından sıkça söz ettiriyor. Türkiye genelinde iki fabrika ve iki tesisi olan firmanın faaliyetlerini konuştuğumuz Solar Patlayıcı Pazarlama ve Satış Müdür Yardımcısı Savaş Karademir, sektörün her geçen gün büyümeye devam ettiğini belirtiyor.

 

Sektöre 2012 yılında adım atan Solar Patlayıcı gerekli tüm işlemlerini tamamladıktan sonra 2014 yılı itibari ile üretime geçti. Eskişehir ve ardından Niğde' de fabrika kuran firmanın Amasya ve Çanakkale illerinde de tesisleri bulunmaktadır. Bünyesinde 198 kişi çalıştıran firma, Türkiye'nin önemli maden, tünel ve inşaat projelerine patlayıcı madde temini sağlamaktadır. Kurulduğu günden itibaren yatırımlarına hiç ara vermeden devam eden Solar Patlayıcı depoları ve bayileri aracılığı ile Türkiye'nin dört bir yanına patlayıcı madde sevkiyatı gerçekleştirmektedir. Patlayıcı sektörünün maden, tünel ve inşaat sektörü için çok önemli olduğunu vurgulayan Solar Patlayıcı Pazarlama ve Satış Müdür Yardımcısı Savaş Karademir, "Patlayıcı sektörü madencilik, inşaat ve tünelcilik sektörünün temelini oluşturur. " dedi.

 

"Patlatma projelerin temelidir."

 

Günlük ihtiyaçlarımız için kullanılan ürünlerin hammadde üretiminden, kara yollarına kadar tüm projelerin başlangıcının patlatma olduğunun altını çizen Karademir, "Patlayıcılar, bugün gördüğünüz barajlar, tüneller, madenler, ocaklar, gölet projeleri, hızlı tren projeleri hatta havaalanlarında bile kullanılıyor. Şu anda yapımına devam edilen 3. havalimanı projesinde zemini düzlemek amacıyla tonlarca patlayıcı kullanıldı. Bugün tünel projelerinde de patlayıcı malzemeler büyük önem taşımaktadır. Bunu yanında yeni delme makineleri de yapılıyor. Fakat bunlar çok büyük ön yatırım istiyor. Bu nedenle firmalar hem maliyetinin daha az olması hem de hızlı ilerlemesi nedeniyle genellikle patlatmayı tercih ediyor. "dedi. Patlayıcı madde kullanma izin belgesi almanın zorlu bir süreç olduğunu belirten Karademir, patlayıcı madde temini ve kullanımı için çok sayıda izin belgesinin gerekli olduğunu ve bunlara ek olarak noterlerde taahhütler ve vekaletler verilmesi gerektiği ifadelerini kullandı. Solar Patlayıcı uzman ve tecrübeli kadrosuyla sektörde iki tip satış yapmaktadır. Bunlardan birincisifirmaların patlayıcı ürün ihtiyacını gidermek, ikincisi ise hem patlayıcı ürün temini hem de patlatma süreci için hizmet sağlamaktır.

 

Patlatma süreci

Türkiye'de patlatılan tüm patlayıcıların devletin sıkı kontrolü ve gözetimi altında olduğunu belirten Karademir, " Patlayıcılar jandarma ya da polis nezaretinde taşınır ve yine onların denetiminde patlatılır. Kolluk kuvvetlerinin izni ve bilgisi olamadan patlayıcılarla herhangi bir işlem yapılamadığını söyleyerek patlatma süreci ile ilgili detayları anlattı. ‘Öncelikle patlayıcı temin etmek isteyen firmanın emniyete başvurarak patlayıcı ve satın alma ruhsatı talep etmesi gerekiyor. Firmanın ruhsat alma sürecine bizler de yardımcı olmaktayız. Firmalar hazırlıklarını yaptıktan sonra bize sipariş veriyorlar. Biz de bu sipariş doğrultusunda patlayıcı madde ruhsatı ile tekrardan emniyete giderek firmanın istediği malzemeleri taşımak için izin alıyoruz. Bu izin belgesi alındıktan sonra belgede belirtilen miktara göre araçlar yükleniyor. Jandarma tarafından ürünler bir kez daha sayıldıktan sonra yola çıkıyor. Yolda da yine kolluk kuvvetleri tarafından denetime tabi tutuluyor. Daha sonra kolluk kuvvetleri gözetiminde patlatma uygulanıyor" dedi. Kolluk kuvvetinin direk olarak patlatmaya dahil olmadığını belirten Karademir, "Çevrede önlem alma görevleri vardır. Biz patlatma izni için emniyete başvurduğumuz sırada emniyet, patlatmaya yakın olan kamu kuruluşlarına görüş soruyor. Eğer kuruluşun bunu test etmesi için gerekli yetkin personeli yoksa üniversiteden hocalar gelip ölçümler yapıyor ve riski hesaplıyor" şeklinde ifade etti. Bilir kişilerin belirlediği miktarın üstünde patlatma yapmanın kesinlikle yasak olduğunun altını çizen Karademir, "Patlatma yapılacak sahanın yerleşim yerlerinin yakınında veya altında bulunması çok hassas ölçümlerin yapılmasını gerektirmektedir. Patlatma işlemleri bu ölçümlerin neticesinde yapılmaktadır ve her patlatma işleminde bu süreç tekrar edilmektedir. Günümüzde birçok metro projesi bu şekilde yapılmaktadır." dedi.

 

Patlayıcı çeşitleri

Solar Patlayıcı' nın Eskişehir ilinde bulunan fabrikasında ANFO, kapsüle duyarlı patlayıcı, yemlemeye duyarlı patlayıcı ve elektriksiz kapsüllerin üretimi yapılırken, Niğde de bulunan fabrikasında ise ANFO üretimi yapılmaktadır. Karademir "Eskişehir üretim tesisimiz de son teknolojik ekipmanlar kullanılarak üretim yapılmaktadır. Özellikle yer altında ve tünellerde kullanılan dinamit türü kapsüle duyarlı patlayıcılar ve yemlemeye duyarlı patlayıcıların üretimi konusunda iddialıyız" ifadelerini kullandı. Patlayıcı madde talebinin en yoğun olduğu sektörler hakkında bilgi veren Karademir, " Ülkemizin yeraltı ve yerüstü kaynakları bakımından oldukça zengin olmasından dolayı, madencilik, hammadde üretimi, tünelcilik, baraj projeleri gibi alanlarda patlayıcı madde talebi gün geçtikçe artmaktadır. " ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER