Jennmar bulonlama çözümleri

18 Ekim 2017 Çarşamba - 14:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Jennmar bulonlama çözümleri
Jennmar bulonlama çözümleri

Yeni otomatik resin sistemi, pompalanabilir resin bulmacasını çözerken zorlu coğrafyalarda çalışmakta olan sert-kayaç madencilerinin emniyetli bir şekilde çalışmasını da sağlamak durumunda.

Sır değil. Bugünün madencileri gittikçe daha derindeki yeraltı operasyonlarıyla metallerin peşinden koşuyorlar. ABD’nin batısında, altın madencileri zayıf jeolojik durumlarla karşılaşıyorlar. Kanada’da, bazı madenler o kadar derin ki jeoloji sıvılaşmaya başlıyor. Sıvı betimlemesi biraz abartılı olsa da, her iki durumda da ihtiyaç duyulan şey bir kayaç bulonlama çözümü oluyor.

Eğer madenciler zorluklar içeren bu gibi durumlarda savaşı kazanacaklarsa cephaneliklerine yeni aletler ilave etmeleri gerekiyor. Zemin kontrolü konusunda tedarikçi şirketlerden biri olan Jennmar’ın, kısa zaman önce üç büyük gelişmenin duyurusunu yaptığı bildiriliyor: matkap uçlu, esnemeli Multiple Point Anchor (MPA – çok uçlu ankraj) bulonu; korozyona-dirençli kaplamaya sahip körüklü gelişmiş bir bulon; ve pompalanabilir resin enjeksiyon sistemi, J-Lok P.

Şirkete göre, resin enjeksiyon sistemi sadece operatörlerin tehlikeye girmesini engellemekle kalmıyor, aynı zamanda otomasyonlu bulonlama işlemlerine kapı açmak suretiyle üretkenliği artırıyor. Nevada’daki altın barındıran jeoloji, aynı zamanda korozif ortam yaratıp demire zararlı olan tuz da içeriyor. Geleneksel kayaç bulonlama metotlarının işlemediği madende Jennmar’ın, mühendislerini problemi çözmekle görevlendirdiği belirtiliyor. Yapılan çalışmanın sonunda, madencilerin körüklü sistemleri kullanmaya devam etmelerine imkan verecek korozyona dirençli yeni bir kaplama geliştirildi.

Pompalanabilir resin sisteminin geliştirilmesi

 

Jennmar’ın mühendislik iştiraki Keystone Mining Service başkanı Dr. John Stankus, “Yıllar içinde, çok sayıda mühendis pompalanabilir resin sistemi geliştirmeye davranmış, ama bunu şimdiye kadar kimse başaramamıştı,” diyor. “Bir takım yeni fikirler gelişti ve şu anda çok sayıda makine operasyona girdi. Sonunda, özellikle Jennmar için sorun olan batının yüksek arazilerinde operatörün kartuş takmak için yerini bırakmadığı otomasyonlu bir sistem halini aldı. Bu matkap uçlu, pompalanabilir delikli-çubuk bulonlar, aslında yük altında esneme yapan çok uçlu ankraj MPA olarak adlandırılıyorlar, yüksek strese ve sıkıştıran zemine sahip derin madenlerde çok işe yarıyorlar.” Sistemin enjekte edilebilir olan resini gerçekten pürüzsüz, diye açıklıyor Stankus. “Üniteler bulonlama makinelerine doğrudan monte edilebiliyor ya da kendi başına duran kızağa monteli bir ünite olabiliyor,” diyor. “Tamamen bilgisayar kontrollü, kabinde bir ekranı olduğundan operatör yerini bırakmak zorunda kalmıyor.”

Stankus, bu sistemi geliştirmek için önemli bir teknik engelin aşılmak zorunda olduğunu belirtiyor ve “Herkesin karşılaştığı problem, resin ve katalistin birbirine karıştırmadan ve doğru bir oranda deliğe nasıl alınacağıydı,” diyor. “Her ikisini de birbirine karıştırmadan doğru oranlarda deliğe yerleştiren sistemi mükemmel hale getirdik ve çok iyi iş gören özel bir pompa geliştirdik.”

Zemin kontrolü yapan, farklı konularda uzmanlaşmış profesyonellerin, madencilerin resin kullanmaya başladıkları zamanlardan beri sistemi geliştirmek için uğraştıkları ve en sonunda Jennmar bu bulmacayı çözdüğü bildiriliyor. Pompanın, bir enjeksiyon başlığı marifetiyle resini iki-hatlı bir sistem içinden deliğe ittiği özel bir manifold geliştirdikleri ifade ediliyor. Resinin nispeten aşındırıcı olduğu bilinirken, Jennmar’ın J-Lok P iştirakinin, daha kolay pompalanan ve daha az aşındırıcı olan yeni bir resin geliştirdiği kaydediliyor. Ardından pompalama sisteminin bir parçası olarak aşınmaya dayanacak özel bir silindir takımı geliştirdikleri söyleniyor. 

Haberin devamını Maden ve Ocak Teknolojileri dergimizin eylül-ekim sayısında bulabilirsiniz

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER