Doğaltaş sektörünün ihracat yolculuğu

01 Aralık 2015 Salı - 10:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Doğaltaş sektörünün ihracat yolculuğu
Doğaltaş sektörünün ihracat yolculuğu

Türkiye'nin ham blok mermer ve traverten ihracatı bugün yapılan doğaltaş ihracatının yüzde 47'lik kısmını oluşturuyor ve doğaltaş sektörünün ihracat yolculuğundaki temel kalemi. Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, bu sebepten ötürü blok mermer ve traverten ihracatını tamamen yanlış görmenin sektörün dinamiklerine haksızlık olacacağını söylüyor

Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya

Türkiye doğaltaş sektöründe gerek ürün çeşitliliği gerekse rezervleri konusunda dünyada dikkatleri üzerine çeken bir ülke. Sektör de rotasını 2023 yılı 15 milyar dolar hedefe odaklamış durumda. Sektördeki son durum hakkında merak ettiklerimizi, Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya'ya sorduk. Mevlüt Kaya, “Bürokratlarımız ve sektör temsilcileri aynı geminin yolcuları olduğu kanısı her iki kesimde de hakim olur ise, 2016 yılında 2015 yılı kayıplarının giderileceği ve umut ettiğimiz yeni maden bakanlığımız ile ciddi bir sıçrama yapacağımız kaçınılmaz bir gerçek” diyor.

Türkiye'nin 2014 yılı blok mermer/mermer ihracatı ile ilgili bilgi verir misiniz?

Ülkemizdeki doğaltaş ihracatımıza baktığımız zaman, 2014 yılı Türkiye Geneli toplam 2,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiği görülüyor. Söz konusu toplam ihracatın yüzde 47'sini blok doğal taş, yüzde 53'ünü ise işlenmiş doğal taş ürünlerin oluşturduğu görülüyor. Mermer ve traverten ihracatımızı blok ve işlenmiş olarak iki ayrı kategoride değerlendirdiğimizde blok mermer-traverten ihracatında ülkemiz 987 milyon dolar ile dünyada birinci sırada yer alıyor. İhracatımızda en büyük pazarlarımız ise, 824 milyon dolar ile Çin ilk sırayı alıyor. 51 milyon dolar ile Hindistan ikinci sırada yer almakta ve 10 milyon dolar ile İtalya üçüncü sırada yer alıyor. İşlenmiş mermer-traverten ihracatında ise, Çin ve İtalya'nın arkasından 3. sırada yer almaktadır. Bu durum Blok mermer ve traverten ihracatında dünya pazarından aldığımız payın işlenmiş mermer traverten ihracatımızın aldığı paya göre daha fazla olduğunu gösteriyor.

2014 yılına kıyasla, bu sene blok mermer sektöründe durum nedir?

2014 yılı Ocak- Ekim ayı ile 2015 yılı Ocak - Ekim karşılaştırdığımız zaman yüzde 14'lük bir düşüş ile 2014 yılı Ocak- Ekim aralığı 848 milyon dolar iken 2015 yılı Ocak- Ekim aralığı 726 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 

Ham blok mermerin büyük bir bölümün ihraç edilmesi ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Ham blok mermer ve traverten ihracatı konusuna değinecek olur isek, bugün yapmış olduğumuz doğaltaş ihracatımızın yüzde 47'lik kısmını oluşturan ve doğaltaş sektörünün ihracat yolculuğundaki temel kalemi. Bu sebeple blok mermer ve traverten ihracatını tamamen yanlış görmek sektörün dinamiklerine haksızlık etmiş olacağız kanaatindeyim. Fakat ülkemizin değeri olan öz kaynaklarımızı daha fazla katma değerli olacak şekilde işleyip ihracat yapmak biz sektörün en büyük görevi olsa gerek. AR-GE çalışmalarıyla uç ürünlere doğru yönelmemiz ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlayacağı bir gerçek.

Çin ihracatımızda birinci pazar olmasına karşın, blok mermer/mermer işlemeciliğinde de Türkiye'nin önemli bir rakibi. Bu konuda Türkiye'nin yaklaşımını ne olmalı?

Türkiye doğaltaş sektöründe gerek ürün çeşitliliği gerekse rezervleri konusunda dünyada dikkatleri üzerine çeken bir ülke olmasına karşın işletme maliyetlerinin getirmiş olduğu ağır yükler sektörümüzü maalesef rekabet etme konusunda büyük sıkıntılar oluşturuyor. Bizlerin bu koşullarda Çin ile rekabet etme yerine daha fazla AR-GE çalışmalarına ağırlık verip uç ürünlere yönelmemiz gerekiyor.

Peki, EİB'in sektörün gelişimiyle ilgili olarak 2016'da ne tür girişimleri olacak?

2016 yılı için belirlememiz gereken yol haritamıza değinecek olur isek, komşu ülkelerimizdeki istikrarsızlık ve Çin'in kendi ülkesinde teşviklerde getirmiş olduğu kısıtlamalar bizlerin yeni pazarlara yeni konsepte ürünlerle yer almamız durumunu kaçınılmaz hale getiriyor. Bu minvalde, atmamız gereken adımlar Ekonomi Bakanlığımız tarafında desteklenen URGE projelerinin doğru kullanılması ve keşfeldilmemiş olan yerlere tasarım boyutunda ürünlerle gitmemiz gerekiyor. Böyle bir konjektör de bizlere düşen görevler sektörü daha rahat işler hale getirecek yasaların oluşturulması ve en önemlisi de maden sektörünü bürokratik yoğunluktan kurtaracak kendi bakanlığının kurulması ve sektörün rahat nefes almasını sağlayacak ortamın kurulması lazım.

Çin'in blok mermer ithaline sınırlama getirmesi sektörü nasıl etkileyecektir?

Çin'in kendi ülkesinde inşaat sektöründe uygulamış olduğu teşviklerdeki kısıtlamalar, 2014 yılı başlarında hissedilmeye başlamış olup 2015 yılında bu koşul iyiden iyiye sektörde gerilemelere sebep oldu. İhracat verilerimize bakacak olur isek 2013 yılı 1.13 milyar dolar ihracat gerçekleştiren doğaltaş sektörü 2014 yılı itibariyle 984 milyon dolarlara geriledi.

Türkiye'deki mermer işleme endüstrisinin durumu ve gelişimi hakkında neler söylemek istersiniz?

Türkiye'de doğaltaş sektörü 1985 yılında yürürlüğe giren 3210 sayılı Maden Kanunu ile üretimde hızlı bir ivme yakalamış ve dünya pazarında kendisine pay almaya başlamıştır. 1985' lerde 5 milyon dolar ihracat yapan madencilik sektörü bugün 2 milyar dolar ihracat yapan ve dünya pazarında dikkatlerine üzerine çeken bir sektör konumuna gelmiştir. Bugün sektör olarak son sistem teknolojileri kendi işletme tesislerimizde kullanmanın yanı sıra bir çok makina ve ekipmanların üretimi ve ihracatını yapar konuma gelmiş bulunmaktayız.

2016 yılı ile ilgili neler söyleyeceksiniz?

Bizler sektör olarak rotasını 2023 yılı 15 milyar dolar hedefe odaklanmış bir sektörüz. Bürokratlarımız ve sektör temsilcileri aynı geminin yolcuları olduğu kanısı her iki kesimde de hakim olur ise, 2016 yılında 2015 yılı kayıplarının giderileceği ve umut ettiğimiz yeni maden bakanlığımız ile ciddi bir sıçrama yapacağımız kaçınılmaz bir gerçek. 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER